شبکه اجتهاد، جامع‌ترین بانک اطلاعات تخصصی فقه اسلامی است
74 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری رسا
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش سرویس پیشخوان خبرگزاری رسا به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام سیدمهدی روح‌بخش، سردبیر شبکه اطلاع‌رسانی اجتهاد گفت: شبکه اطلاع‌رسانی اجتهاد، بزرگترین و جامع‌ترین بانک اطلاعات تخصصی فقه اسلامی است که با هدف دسترسی آسان و سریع دانش‌پژوهان و طلاب علوم دینی به اطلاعات و اخبار حوزه فقه اسلامی راه‌اندازی شده است.

وی افزود: مشخص کردن رویکردهای میان رشته‌ای فقه و علوم وابسته به آن، باز تعریف و ترویج جایگاه علوم وابسته به فقه، پشتیبانی اطلاعاتی از اطلاعات موجود در عرصه فقه، دسترسی آسان و سریع دانش‌پژوهان، طلاب و محققان به فقه و امکان مراجعه گروه‌های مخاطب برای دریافت اطلاعات فقهی از دیگر اهداف طراحی پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد جهت معرفی ظرفیت‌های فقه شیعه است.

حجت‌الاسلام روح‌بخش با بیان این‌که پایگاه‌ اطلاع رسانی اجتهاد جهت معرفی ظرفیت‌های فقه شیعه راه‌اندازی شده است تصریح کرد: این پایگاه دارای هفت بانک اطلاعاتی شامل بانک آثار،‌ نشریات، نرم‌افزار، دروس، مراکز،‌ پایگاه‌ها، دانشوران و سرویس خبری فقه اسلامی(ایفنا) و نیز بخش‌ ویژه مذاهب فقهی، حوزه‌ای، علمی، شیعه، گنجینه تصاویر، یادداشت‌ها،‌ معرفی کتاب، همایش‌ها، ویژه‌نامه‌ها و آلبوم هفته است.

سر دبیر شبکه اطلاع‌رسانی اجتهاد با اشاره به منابع اطلاعاتی که به زبان فارسی در پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد قابل دسترسی است، افزود: 9 منبع فارسی، کتب، مقالات، پایان‌نامه‌ها، نشریات تخصصی،‌ زندگی‌نامه اساتید و محققان عرصه فقه، آشنایی با نرم‌افزارهای تخصصی، شناسایی و فهرست‌نویسی پایگاه‌‌های اینترنتی مرتبط با فقه، شناسایی تمامی دروسی که در حوزه‌های علمیه جهان تشیع در عرصه فقه وجود دارد، آشنایی با تمام مراکز انتشاراتی دفاتر مراجع و مراکز و دانشگاه‌های فقه، گنجینه تصاویر علما و فقهای شیعه و سرویس خبری ایفنا در شبکه اطلاع‌رسانی اجتهاد در اختیار کاربران قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه پایگاه اطلاع‌رسانی اجتهاد در حال حاضر دارای 7000 عنوان کتاب و مقاله درباره موضوعات فقهی است ادامه داد: 5500 خلاصه مقاله بر روی سایت پایگاه اطلاع رسانی اجتهاد بارگذاری شده است که از این تعداد 909 مقاله دارای متن کامل هستند.

سر دبیر پایگاه اطلاع‌رسانی اجتهاد تصریح کرد: گنجینه تصاویر پایگاه اطلاع‌رسانی اجتهاد دارای 2000 تصویر و سند است و کاربران اینترنتی حتی بدون عضویت در کتابخانه این پایگاه و پر کردن فرم می‌توانند این تصاویر را رویت و دانلود کنند.

وی با اشاره به اینکه تمامی کارکنان این پایگاه اطلاع رسانی مبانی فقهی را تحصیل کرده‌اند و آشنایی کامل با آن دارند گفت: اولین مجله الکترونیکی تخصصی فقه با نام آفاق اجتهاد است از سوی شبکه اطلاع‌رسانی اجتهاد منتشر می‌شود که به طور کامل اینترنتی است و در فضای وب ارائه می‌شود و قبل از این مجله‌ای به این شکل وجود نداشته است؛ در این مجله الکترونیکی به مسایل روز و جذاب فقه و رسانه، بیداری اسلامی و مباحث فقه و فناوری اطلاعات که مورد نیاز جامعه امروز است به شکل تخصصی پرداخته شده است.

حجت‌الاسلام روح‌بخش با اشاره به بخش دیگری از فعالیت‌های پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اجتهاد در فضای مجازی تصریح کرد: بانک استفتائات شیعه که شامل 16 هزار استفتای مراجع مورد تأیید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، امام‌خمینی(ره) و آیت‌الله خویی است، جمع‌آوری و به شکل یک نرم‌افزار تحت وب آماده شده است؛ این نرم‌افزار مباحث روز مانند فقه تعاملات و امور بانکی و خلأهایی که در جامعه وجود دارد را پاسخ می‌دهد.

حجت‌الاسلام روح‌بخش با اشاره به فعالیت‌های سرویس خبری(ایفنا) گفت: خبرنگاران و مسئولان در نقاط مختلف کشور می‌توانند وارد این نرم‌افزار شده و اخبار خود را برای بخش فقه مرکز اجتهاد ارسال کنند که بعد از تأیید به خبرگزاری‌ها ارسال می‌شود. سرویس خبری فقه اسلامی (ایفنا) اولین و تنها سرویس خبری فقه اسلامی در شبکه جهانی اینترنت است که با هدف دسترسی سریع و آسان دانش‌پژوهان به اخبار حوزه فقه و اجتهاد به فعالیت می‌پردازد.

وی ادامه داد: از ویژگی‌های «ایفنا» می‌‌توان به پوشش خبری بیش از یکصد منبع خبری اعم از روزنامه‌، سرویس‌های خبری و خبرگزاری‌های داخلی و خارجی اشاره کرد. همچنین دسترسی به آرشیو سرویس خبری بر اساس عنوان، منبع و تاریخ، آشنایی با رویدادها و تحولات جاری فرهنگی، اجتماعی در حوزه فقه، اعلان همایش‌ها و فراخوان مقالات به همراه گزارشات کامل از همایش‌های برگزار شده، اعلانات آموزشی و پژوهشی مراکز و موسسات حوزوی و دانشگاهی، و فتاوای جدید مراجع معظم تقلید و تازه‌های نشر در حوزه فقه از دیگر امکانات ایفنا است.

وی با بیان این‌که دایره فقه بسیار گسترده است، اظهار کرد: در علوم وابسته به فقه مانند اندیشه سیاسی اسلام، فقه و خانواده، فقه و حقوق، فقه و زن، فقه و سلامت، فقه و عبادت، فقه و معاملات و امور بانکی، فقه و قرآن و حدیث و ... اخبار بسیار زیاد است.

وی در مورد استفاده عموم از اطلاعات پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد، گفت: یکی از رویکردهای پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد در سال 90، دسته‌بندی کردن مخاطبان و برنامه‌ها در سه گروه عموم، طلاب و متخصصان است تا تمام نیازهای فقهی این گروه‌ها پاسخ داده شود.

حجت‌الاسلام روح‌بخش با اشاره به گروهی که این پایگاه‌ اینترنتی را پشتیبانی می‌کنند، افزود: این افراد کارشناسان ارشد رشته فقه و حقوق هستند که دوره‌های تخصصی فقه مقارن را گذرانده و می‌توانند کار محتوایی و نظارتی پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد را انجام دهند.

وی بیان کرد: تعداد پایگاه‌‌های اینترنتی تخصصی در زمینه فقه انگشت‌شمار است و اغلب وابسته به وهابیت هستند. پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد دفتر تبلیغات خراسان رضوی در واقع با آنان در حال رقابت است و هر چه تعداد مخاطبان بیشتر شود امنیت شبکه هم افزایش می‌یابد؛ در رشته‌های قرآن، حدیث، تاریخ، فلسفه و کلام پایگاه‌‌های اینترنتی فعالیت می‌کنند اما تاکنون در زمینه فقه شیعه به شکل تخصصی کار نشده است.

حجت‌الاسلام روح‌بخش تصریح کرد: در حال حاضر می‌توان گفت، تنها پایگاه‌ اینترنتی فقهی شیعه در فضای مجازی پایگاه‌ اینترنتی اجتهاد دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی است، در زمینه حکومت دینی، ولایت فقیه و الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، فقه می‌تواند پایه‌ریزی داشته باشد و الگو ارائه دهد.